Jdi na obsah Jdi na menu

Technologie chovu

Technologie chovu

         Zařízení na neofemy modrohlavéChovatelské zařízení tvoří bez pochyby velmi důležitý článek v cestě za úspěšným odchovem. Každý z nás má jiné možnosti na vytvoření takového zařízení. Někdo je limitován financemi, někdo prostorem, nepřátelským sousedem a jinými aspekty. Vždy je však  nutné se zamyslet nad tím, co chceme chovat. Musíme si uvědomit, jaké nároky má daný druh na prostor, potravu, světelné podmínky, zda se daný druh rád sprchuje nebo má radši sušší klima. U Neofem všeobecně platí, že potřebují suché, teplé klima. Jsou velmi náchylné na různé spory a plísně i v sebemenším množství. Neofemy modrohlavé, které jsem si zvolil jako hlavní druh v mém chovu, mají v oblibě vyhledávat místa, kam svítí slunce. Velmi rádi se i v letním deštíku vystaví kapkám vody. Nicméně si musíme uvědomit, že také mohou přijít časy, kdy bude trvale pršet například týden. V takových dnech je velmi nevhodné, aby strop klecí či volier byl odkrytý. Já osobně preferuji systém, kdy je pro neofemy postaven jakýsi zahradní domek. V takovém domku mají přijatelné podmínky a jsou stále kryté před deštěm. Pro větrání a případné slunění slouží okýnka, která denně otevírám. Pouze v nepříznivých větrných dnech jsou zavřená. Tímto oknem ptáci vidí ven a mohou přijímat sluneční paprsky, případně se sprchovat na dešti a kdykoliv se před ním schovat. V době, kdy do oken svítí slunce, tak ptáci doslova leží na prkénku a chytají sluneční paprsky. Co se týče teploty v mých zařízeních, tak se neliší od venkovních, jelikož nejsou nijak zateplené. V letě se ovšem teploty šplhají vysoko a to i k 50 °C při letních vedrech. Ptákům to vůbec nevadí, naopak jsem si všiml, že nejvyšší spokojenost vykazují, když je ve volierách nad 30°C. Důležitá je co nejnižší vlhkost v klecích. Nejhoršími dny jsou tudíž podzimní dny, kdy je okolo 10°C a vysoká vlhkost. Co se týká situovanosti, tak velmi se mi osvědčila situovanost ,,čela,, na východní stranu. Krmné chodby mají u mne šířku od 1,1 až po 1,5 m. Viděl jsem a navštívil mnoho zařízení, kde jsou chodby o šířkách např. 60 cm a to mi přijde velmi nevhodné. Nedá se zde pohodlně projít s nějakou nádobou nebo krmením a to nemluvím o tom, když přijde více lidí. Tudíž pro manipulaci se mi osvědčila nejvíce chodba minimálně 1m široká. Klece mám situované do hloubky, protože se mi to jeví jako větší úspora místa a hlavně je to lepší pro klid ptáků. V podélné kleci ptáci většinou létají ze strany na stranu a jsou v neustálém stresu. V klecích do hloubky si ptáci přiletí nebo odletí podle potřeby a neplaší se.

Zařízení na neofemy a astrildovité pěvce

 

Klece

              Klece na neofemyDélku klecí mám od 130 cm až do 170 cm. Kdybych si mohl  zvolit a nebyl bych ničím limitován, tak budu dělat minimálně 150 cm dlouhé. V klecích o délce 150 - 170 cm ptáci mají větší možnost pohybu a jsou v lepší kondici. Samozřejmě že ptáci zahnízdí i v menších klecích a to třeba v klecích o délce 70 cm. Myslím si, že k tomu, aby byli spokojeni by měla délka přesahovat jeden metr. Neofemy jsou takzvaní ,,letci,, jako většina australských papoušků. Z toho důvodu bychom jim měli dopřát prostor, ve kterém se budou cítit dobře a pohodlně se proletí. Šířky klecí jsou od 55 - 70cm. Širší klece mají výhodu v tom, že pokud vyletí více mláďat, tak se bezproblémově vyhnou při přeletování a nesráží se ve vzduchu. Velká výhoda je to pro červenooké ptáky. Mají časté problémy s očima a švihnutí druhého jedince letkou může přivodit zánět, jelikož si pták poškozené místo tře o bidlo a rozbolaví si jej. Výška klecí  je od 50 - 90 cm. Minimální výška je 50 cm, ale pokud bych nebyl limitován prostorem, tak bych volil 70-100 cm. Lépe se v takové kleci manipuluje pokud je třeba něco upravit a nebo opravit. Také zde můžeme umístit nějaké bidlo do dolní části klece a ptáci na něj s oblibou nalétávají a kombinují svůj let na nejnižší bidlo na jedné straně a nejvyšší bidlo na straně druhé. Klece větších rozměrů bych nedoporučoval z důvodu možného zranění čerstvě vylétlých mláďat z budky.

_dsc2857.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bidélka

dsc_1961--2-.jpgBidélka používám různého typu. Co se týče průměru, tak by pták měl bidélko obejmout ze dvou třetin, ale ne úplně dokola. Neustále zkouším, co je pro ptáky výhodné a pohodlné. Používám převážně větve lísky, ale ty mají velmi jemnou strukturu a jakmile se ošoupe první vrstva, tak se tyto bidla stávají kluzkými a ne zcela vhodnými. Osvědčil se mi bez černý, ale tady zase může být problém s uchycením. Tyto větve se rychle po čase seschnou až o několik centimetrů na své délce. Proto je vhodné držadla na bidélka mít dál od hrany klece, aby nám po seschnutí nevypadávala bidla z držadel. U západních chovatelů jsem si všiml, že velká většina používá jako bidélka šatní tyče, které se dají dobře udržovat v čistotě a omývat. Už jsem je vyzkoušel a docela se mi osvědčily. Také to má jistou výhodu v tom, že se bidélko omyje a použije znovu. Pokud používáme přírodní bidélka, tak musíme pořád chodit do lesa a to v chovech, kde je například 50 nebo více párů, může být problém. Dobré je jako bidélko použít i jeden hranol se sraženými hranami o přibližném průměru 20x20 mm. Myslím si, že ptáci by měli mít různé povrchy a typy bidélek, ne jeden uniformní typ a neměli možnost si sednout na nic jiného. Já nejraději kombinuji různé typy v jedné kleci.

 

Podestýlka klecí je tvořena bukovými štěpkami. Jedná se sice o dražší variantu než by byl písek apod. avšak určitě je praktičtější a hygieničtější. Trus v této podestýlce rychle usychá a tím je méně nebezpečný. Výhoda je v tom, že se štěpky vyhrabou a spálí i s případnými nežádoucími  bakteriemi apod. Také se zachová nepoškozený povrch na dně klecí.

_dsc7510.jpg

 

 

 

 

 

 

Budky

       _dsc7844.jpgBudky používám stojatého typu. Ležatý mi přijde pro neofemy modrohlavé nevhodný. Rozměry jsou podobné, avšak nejvíce se mi osvědčily rozměry základny 14x14 cm a výška 25cm. V budce je dvojité dno s vysoustruženým důlkem. Některé samice velmi rády sedí v rohu a nemají vajíčka pod kontrolou. Tento důlek slouží k tomu, že samička v podstatě nemá šanci sedět v rohu a tak má stále vajíčka pod kontrolou u sebe. Vletový otvor mám velikosti 6 cm. Stávalo se mi, že některé samice nechtěli budku navštěvovat, pokud byl menší.  Mezi dnem a vletovým otvorem je vodorovná laťka, po které samice vylézá z budky. Jako podestýlka slouží  jemné hobliny z měkkého dřeva. Rozhodně nedoporučuji míchat je s rašelinou, protože ta hodně práší mohlo by to přivodit mláďatům problémy s očima. Budka by měla viset rozhodně v horní části klece. Každá budka má odjímatelné víko kvůli lepší manipulaci při čištění. Na zádech budek jsou kontrolní otvory, které směřují do chodby, pro usnadnění kontroly. Budky kontroluji v hnízdní sezoně každý den a někdy i vícekrát. Rozhodně takové kontroly nemají žádný negativní vliv na sezení samic. Samici klidně i vezmu, vyndám z budky a ona se vrátí. Zpravidla ale samičky po otevření budky ustoupí z vajíček nebo mláďat a po kontrole se vrátí na své místo.

20130302_171619.jpg

 

Krmení

    _dsc7793.jpg Krmení je rovněž jedním z nejdůležitějších aspektů pro zdárný odchov. Pokud si uvědomíme odkud neofemy pochází, tak je to potom velmi snadné. Jedná se o papoušky ze stepí až polopouští, tudíž oblastí, kde bohatost na zrniny velká až tak není. Pouze jsou zde různé druhy trav, kterými se neofemy hlavně živí. S ovocem se takřka nesetkávají. Já jsem zvolil směs od Deli Nature č. 70 která mi vyhovuje jak složením, tak čistotou a kvalitou zrnin. Pokud chceme odchovávat kvalitní ptáky, nesmíme šetřit na jejich výživě. Kvalita zrnin od Belgických a Holandských firem je velmi dobrá a tak je více méně jedno, jestli krmíme modrý nebo červený pytel. Co se týká dávkování, tak by podle mne ptáci neměli být nijak omezováni a v době odchovu určitě ne. Takže mají neustále možnost krmení. Z ovoce a zeleniny nekrmím nic. Zelené krmení dávám a to v podobě ptačince a listů i květů pampelišek. Po dozrání krmím i různé trávy, černobýl, proso v klasech a šťovík. Velmi často dostávají ptáci vrbové, dubové a borové větvičky.

Vaječnou míchanici používám od Witte Mollen v balení 10 kg, kde mám jistotu, že je čerstvá a vím, kdy jsem balení rozbalil.

 

Grit je samozřejmostí a používám jemný s lasturami a hrubý + drcené skořápky z vajec. Důležitou část také tvoří ohořelé kusy dřeva, které mají příznivé účinky na regulaci střevní mikroflóry a ptáci jej mají k dispozici neomezeně. Nepravidelně ptáci dostanou piškoty nebo tvrdé rohlíky nakrájené na kousky. _dsc7614.jpg

 

 

 

 

 

 

 

_dsc7612.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Do vody přidávám jablečný ocet a to 5ml/litr vody anebo Acidomid v předepsané dávce.  Na suchou směs používám zásobníky na krmení, které jsou velmi praktické a hygienické, jelikož ptáci nemohou krmení znečistit. Tento systém je i velmi příjemný na obsluhu. Na vodu používám napaječky nebo koupelničky z průhledného plastu. Rovněž občas používám klasické misky, protože se v nich ptáci lépe koupou.

_dsc9639.jpg

Na závěr bych chtěl podotknout, že toto jsou mé zkušenosti a jiný chovatel by mi mohl oponovat, proto netvrdím, že je to recept na zdárný chov neofem. Pouze mé zkušenosti...

 

                                                                                                                                                                                            Martin Papač